Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Büntetőjogászok is vizsgálódnak az állami tulajdonban lévő VÁTI Kft. 131 millió forint összértékű, közbeszerzés nélkül tanulmányokra és stratégiákra elköltött szerződései miatt, melyeket a Bajnai-kormány utolsó hónapjaiban kötöttek meg.
131 millió forintot csoportosított át az állami tulajdonú, regionális fejlesztéssel foglalkozó VATI Kft. részére a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium 2008 decemberében Szaló Péter akkori szakállamtitkár jóváhagyásával. Szaló dolgozott már az Antall-, a Horn-, az első Orbán-, a Gyurcsány-, és a Bajnai-kabinet alatt is, most az Orbán-kormány belügyminisztériumának helyettes államtitkára. A 131 millió forintból a társaság közbeszerzés nélkül tanulmányokat, stratégiákat, felméréseket rendelt meg többek közt a Deloitte, a Forsense, az ITD Hungary, az Actio Radius, az M.S Concord cégektől - médiafigyelésre, ügyfél-elégedettségi vizsgálatra, kérdőíves kutatásra és tanácsadásra.
A Hírszerző úgy tudja, a VÁTI Kft. részéről az a Benedek János vezérigazgató írta alá a dokumentumokat, aki annak a Greenfield Capitalnak volt az igazgatósági tagja, mely mindenféle referencia nélkül kapott 14 milliárd forintot a vagyonkezelőtől kis- és középvállalkozások felvirágoztatására. A Hírszerző információi szerint a Greenfield vezetői jó viszonyt ápolnak Bajnai Gordonnal.
A lap szerint az ügyben felvetődik a vezérigazgató felelőssége, a 131 milliós összeg közbeszerzés nélküli megpályáztatása ugyanis szabályellenes - erre akkor van ugyanis lehetőség, ha a megbízottak olyan szaktudással rendelkeznek, amivel versenytársaik nem, itt pedig erről szó sem volt. Ráadásul a megbízások összességét, a 131 millió forintot kellett volna összeghatárnak venni, ami elkerülhetetlenné tette volna a közbeszerzés kiírását.